Jak robię kartkę scrapbookingową na Święta Bożego Narodzenia

Kartka z reniferem

1. Swoją pracę nad kartką zaczynam zawsze od:

a) wyboru formatu kartki i jej kolorystyki- np ecru, biel lub innej bazy kolorów

b) przejrzenia wszystkich papierów z danym motywem oraz zakładaną kolorystyką- np typowo świąteczną lub jaką lubi klient.

Do zrobienia dzisiejszej kartki wybieram motyw z pięknym reniferem z kolekcji papierów “Śnieżny poranek” ( papier nr 06), jako tło posłuży mi papier w paski zielone i bordowe ze Studia75 projektu Magdy Tomaszewskiej oraz karton Simple Stories December Documents- wersja bordowa ( # 3517 Red Snowflake).

(Zdjęcie nr 1)

warsztat

2. Następnie przycinam karton, jaki będzie naklejony na kartkę bazową jako podstawowe i najbardziej spodnie tło. Przycinam je dokładnie za pomocą gilotyny ( Tonic Studio) na wymiar kartki. U mnie jest to karton w paski. Naklejam go na kartkę klejem Magic.

3. Kolejno również przycinam karton bordowy- zdj. nr 2- ale wymiar jest już mniejszy niż kartka- zostawiam po bokach ok. 0,5 cm.

4. Teraz używam Paper Distresser Tim’a Holtz’a, aby osiągnąć efekt postarzania krawędzi. Przeciągam nim po brzegach papieru i naklejam symetrycznie z zachowaniem bocznych odstępów karton na moje tło w paski.

5.  Postępują tak samo jak w punkcie 3 i 4 z kolejnym papierem- tym z reniferem. Będzie to główny motyw kartki. Zdjęcie nr 3 i 4.

6. Naklejam karton z reniferem na samym wierzchu- zdjęcie nr 5.

7. Wyciągam moją maszynkę do embossingu- Big Shot- i wybieram wykrojnik Garden Sprig firmy Poppystamps do wykonania małych świerkowych gałązek. Wykrawam 2 sztuki gałązek z ciemnozielonego kartonu ( zdjęcie nr 6)

8. Szykuję tiulową wstążkę szer. max 1 cm do przewiązania kartki, u mnie w kolorze złotobeżowym- robią to zwyczajnie- odwracam kartkę bokiem i przewiązuję ją w połowie, zawiązuję kokardkę i przycinam brzegi- używam nożyczek z ząbkami, aby zapobiec strzępieniu się brzegów.

9. Naklejam pod kokardką wycięte gałązki- ale nie na płasko, tylko tak by odstawały im brzegi- chodzi o efekt przestrzenny

10. Wiążę razem dwa woskowane sznureczki w kolorze białym oraz”craftowym”- na środku wstążeczkowej kokardki.

11. Do dekoracji węzełka używam jeszcze bordowego ćwieka z kolekcji Joy Crafts- montuję go dokładnie na wszystkich węzełkach, w ten sposób mam pewność, że wszystkie węzełki będą razem “złapane”.

12. Na srebrnym sznureczku wieszam dodatkowo kartonik z wydrukowanymi życzeniami świątecznymi i ozdabiam go małym białym dzwoneczkiem:)

13. Używam wykrojników  Nellie – Folding Flower 1 – Śnieżynki SD022 do zrobienia 7 śnieżynek z kartonu w kolorze czerwieni i ecru, które naklejam na kosteczkach z pianki na kartonie z reniferem.

Rozmieszczam je  wg uznania- całość posrebrzam brokatem w kleju i uzyskuję taki efekt końcowy:

P1110487

 

Cały proces robienia nowej koncepcji kartki zajmuje mi minimum 2 godziny. Ilość godzin pracy nad kartką uzależniona jest oczywiście od ilości elementów użytych do ozdoby kartki, ich montażu, niemniej jednak etap wyboru papierów, przemyślenie kompozycji i kolorystyki kartki, motywów wiodących, to jest etap jakiego nie da się pominąć czasowo, ponieważ stanowi podstawę końcowego efektu. Potraktowany “na szybko” zakłóca wizję i dlatego zdarza się, że nieraz zmieniam jeszcze w trakcie pracy niektóre elementy, jeśli widzę, że dany etap pracy nie jest dla mnie satysfakcjonujący.

 

↑ do góry